Nov
BRAND X presentationsdagen

Idag var den efterlängtade presentationsdagen för årets Brand X. Arla var uppdragsgivaren och briefen var att få unga i åldern 18-25 att få positiva känslor till Arla/mjölk och i slutändan konsumera mer. Det har varit en lång dag av helt otrooligt bra koncept och presentationer. Varje gång en grupp skulle presentera kollade jag efter vem det var från min klass som var med, man ville ju veta vem som stått för grafiken!
Vår grupp var sist att gå upp, när alla i publiken var sega och trötta, men otroligt nog lyckades vi ändå fånga allas uppmärksamhet. Vi i min grupp var själva nöjda med vår insats, vi har jobbat superbra ihop och jag är så glad att jag fått jobba med dom ♥, men vi trode inte alls att vi skulle få så bra feedback som vi fick :D. Jurryn älskade det och presentationen fick en massa skratt. Ska jag citera Pålle (Vår grafisk designlärare som talade för juryn) så sa han att vårt koncept hade en ”winning potential”. Nu är det bara att vänta och se vem Arla utser som vinnare, vi får senast svar i Januari!
Jag filmade förresten hela vår presentation också så en video kommer upp imorn! (samt veckans torsdags-illustration som jag inte hunnit med än)
Kom på att jag inte alls kan visa videon, inte förrän Arla announcat vinnaren i Januari!
1 Kommentar
Kommentera
Frilansande
Grafisk designer &
illustratör
och det är mig och min design- fyllda vardag ni får följa här i bloggen. Jag går just nu första året i Grafisk designlinjen på Berghs och går ut våren 2013. Jag älskar att få vara kreativ och det yttrar sig oftast i illustrationer, skisser, pyssel, kreationer och lite allt möjligt. Hoppas ni uppskattar bloggen och det jag gör!
Kram / Catyn
Tack så jättemycket! :) Hur går det för dig förresten? Du uppdaterar inte bloggen så mycket – mycket att göra på skolan och så?